Munkáltatói felmondás (határozott idejű munkaviszony)

Feltöltve: 2021.11.19.
Utoljára módosítva: 2023.10.03.
Mintát készítette: dr. Orosz Márta

A határozott idejű munkaviszony a szerződésben meghatározott idő lejártával automatikusan megszűnik [Mt. 63. § (1) bekezdés c) pont], a feleknek a megszűnés kapcsán csupán elszámolniuk kell egymással. 

Amennyiben a határozott idejű munkaviszonyt a munkavállaló szeretné idő előtt megszüntetni, úgy felmondását köteles megindokolni. Felmondásának indoka csupán olyan ok lehet, mely számára a munkaviszony fenntartását a továbbiakban lehetetlenné teszi, vagy az számára a körülményekre tekintettel aránytalan sérelemmel járna [Mt. 67. § (2) bekezdés]. Figyelemmel arra, hogy a munkavállaló határozatlan időre szóló munkaviszonyát ezzel szemben bármikor indokolás nélkül felmondhatja, ez jelentős korlátozást jelent számára. A felmondási időt ebben az esetben is az általános szabályok szerint kell letölteni. Ha a munkavállaló ilyen okot megjelölni nem tud, mégis felmondást közöl, munkaviszonya megszüntetése jogellenesnek minősül, minek következtében a határozott időből még hátralévő időre, de legfeljebb három hónapra járó távolléti díjának megfelelő összeget köteles a munkáltató részére megfizetni [Mt. 84. § (2) bekezdés]. 

A munkáltató a határozott időre szóló munkaviszonyt indokolással és indokolás nélkül egyaránt megszüntetheti. Indokolás nélkül közölt felmondással a foglalkoztatónak munkaviszony ún. elszámolási jogviszonnyá történő azonnali hatályú átalakítására van lehetősége, ilyenkor köteles a munkavállaló részére a határozott időből még hátrelévő időre, de legfeljebb tizenkét hónapra járó távolléti díjat megfizetni. Indokolással a munkáltató felszámolási- és csődeljárás alatt, a munkavállaló képességére alapított okból, illetve a munkaviszony fenntartását lehetetlenné tévő elháríthatatlan külső ok fennállására hivatkozva szüntetheti meg a munkaviszonyt [Mt. 66. § (8) bekezdés]. A munkavállaló képességére alapított felmondás akkor lehet alapos, ha a munkavállaló például nem rendelkezik a munkafeladatok megfelelő ellátásához szükséges adottsággal, készséggel vagy például egészségügyi okból alkalmatlanná vált a munkakör betöltésére. Fontos, hogy a határozott idejű munkaviszony rendes felmondásának nem lehet alapja a munkavállaló munkaviszonnyal kapcsolatos magatartásával vagy a munkáltató működésével összefüggő ok. A munkaviszony fenntartását lehetetlenné tevő külső ok akkor alapozhatja meg a felmondást, ha a munkáltató számára előre nem látható okról van szó, amellyel nem kellett számolnia, és amelynek megakadályozására nem is lehet képes. Ilyen ok lehet például, ha jogszabályváltozás miatt a munkáltató a tevékenység folytatására a továbbiakban nem jogosult.

Közös megegyezéssel a határozott időre szóló munkaviszony is korlátozás nélkül megszüntethető [Mt. 64. § (1) bekezdés a) pont], ilyenkor a feleknek az anyagiakat illetően a fentiek figyelembevételével célszerű megegyezniük. 

Megszüntetés azonnali hatályú felmondással

A munkáltatónak lehetősége van arra, hogy a határozott idejű munkaviszonyt azonnali hatállyal, indokolás nélkül megszüntesse. Azonban ebben az esetben a munkáltató jelentős fizetési kötelezettséggel számolhat.

Ilyenkor a munkáltató köteles a munkavállalónak 12 havi, vagy ha a határozott időből hátralévő idő 1 évnél rövidebb, a hátralévő időre járó távolléti díjat kifizetni.
Az indokolt azonnali hatályú felmondással ebben az esetben is akkor lehet élni, ha a másik fél a munkaviszonyból származó lényeges kötelezettségét szándékosan vagy súlyos gondatlansággal jelentős mértékben megszegi, vagy egyébként olyan magatartást tanúsít, amely a munkaviszony további fenntartását a fél számára lehetetlenné teszi.

A határozott idejű munkaszerződés a próbaidő alatt bármelyik fél által azonnali hatállyal, indokolás nélkül felmondható. Próbaidő alatt a munkáltató általi indokolás nélküli felmondás esetén, a munkáltató nem köteles kifizetni a fent említett távolléti díjat sem.

Kapcsolódó jogszabály

2012. évi I. törvény
Munkáltatói felmondás határozott idejű munkaviszony) esetén minta