Így indult újra a vendéglátás és idegenforgalom

adminisztrátor Dátum Legutoljára frissítve: 2020.07.06

Olvasási idő:


Ez a tartalom 1388 napja jelent meg, lehetséges, hogy az itt szereplő információk már nem aktuálisak. Legfrissebb tartalmainkat itt érheti el.

A veszélyhelyzet megszűnésével végre fellélegezhetett a járvány egyik legnagyobb vesztesének tekinthető turisztikai ágazat. A rendkívüli intézkedések egy része hatályát vesztette, de számos átmeneti intézkedés, ajánlás megmaradt, amit a további működtetés érdekében erősen ajánlott betartaniuk a turisztikai szolgáltatóknak és a vendéglátóipari egységeknek.

2020 májusában fokozatosan állt vissza az élet, először a teraszokat lehetett kinyitni szigorú szabályok betartása mellett, utána a belső vendégtereket is. Az üzemeltetéshez ajánlásokat fogalmaztak meg a hatóságok, melyeket érdemes betartani a turisztikai szolgáltatóknak és a vendéglátóipari egységeknek is. 

Az Európai Bizottság kiadott egy útmutatót, melyben megfogalmazta a turisztikai szolgáltatók és a vendéglátóipari létesítmények egészségügyi protokollját [Uniós iránymutatás a turisztikai szolgáltatások fokozatos újraindításáról, valamint a szálláshelyek és vendéglátóipari létesítmények egészségügyi protokolljáról – Covid19 (2020/C 169/01)].

A vendéglátó egységeknek komoly kihívást jelentett, hogy alkalmazkodni tudjanak a megváltozott helyzetez, amik nem feltétlen élelmiszer-biztonsági előírások, sokkal inkább járványügyi előírások és ajánlások. A személyi és a környezeti higiéniai feltételek szigorodtak, ezeket a munkavállalóknak is minden esetben be kell tartaniuk, illetve a vendégeknek is felelősségteljesen kell viselkedniük.

Ahogyan az útmutató fogalmaz: a vendégek és a munkavállalók egészsége és biztonsága a legfontosabb. A rendkívüli helyzetre való tekintettel a munkavállalókat rendkívüli oktatásban kell részesíteni, melyben ki kell térni a szájmaszk, a kézfertőtlenítés, takarítás-fertőtlenítés menetére. Fel kell hívni a vendégek figyelmét – akár kihelyezett táblák segítségével – a kézfertőtlenítés fontosságára. Nem javasolt az ételek önkiszolgáló módon való tálalása a járvány alatt, törekedni kell az ételek felszolgálására.
Ugyancsak törekedni kell az ételek alapos hőkezelésére és a melegentartás szabályainak betartására is. A lehető legrövidebb idő teljen el az ételkészítés és a tálalás között. Az ételek tálalása során figyeljünk oda a higiéniai előírások betartására, mint a szedőeszközök vagy az egyszer használatos nylon kesztyű használata.

Szájmaszk használata

A vendégeknek nem kell szájmaszkot használni a vendéglátó egységekben zárt térben sem, viszont a vendégekkel érintkező munkavállalóknak, kiszolgáló személyzetnek kötelező a maszk viselése. Sok esetben tapasztalható – és ez nemcsak a vendéglátásra vonatkozik –, hogy felveszik a maszkot, de az orrukat nem takarják el. Ez így helytelen, illetve egyáltalán nem tölti be a funkcióját, másrészt törvény írja elő, hogy orrot és szájat eltakaró maszkot vagy kendőt kell használni. A cseppfertőzéssel terjedő vírusok az orrüregből is távozhatnak.

Kézmosás

A megelőzés egyik legfontosabb része a kézfertőtlenítés. A megfelelő fertőtlenítő hatású kézmosó szerek használata elengedhetetlen a vendéglátásban. A jelenlegi helyzetben célszerű virucid hatású kézfertőtlenítő használata a vendéglátó egység teljes személyzete részére.
Biztosítani kell a vendégek részére is a megfelelő kézfertőtlenítőszert a vendég mosdókban is. A vendégtérbe is ki kell tenni alkoholos kézfertőtlenítőket a vendégek és a pincérek részére is. A kézmosók mellé (a vendég mosdókba is) papírtörlőt kell kihelyezni. A rendszeres és hatékony kézmosást hangsúlyozni kell.

Takarítás-fertőtlenítés

A vendéglátó egységben a takarítás gyakoriságát fokozni kell. Ez vonatkozik a konyhatérre, a vendégtérre és a mosdókra is. A takarításhoz virucid hatású felületfertőtlenítőket érdemes használni. Ezek a szerek általában víz nélkül használhatók. A felületek fertőtlenítéséhez célszerű egyszer használatos papírtörlőt használni. Kiemelt fontosságú a tisztítószerek használati utasításának betartása is. A takarító személyzet részére biztosítani kell a megfelelő védőeszközöket, mint kesztyű, védőszemüveg, munkaruha.
Minden vendég után fertőtleníteni kell az asztalt, székeket és az étlapot is. A papír alapú étlapot ajánlott műanyag bevonattal ellátni, ami fertőtleníthető. Ügyelni kell a kihelyezett fűszertartók rendszeres fertőtlenítésére is.

Mosogatás

A fogyasztói edények elkülönített mosogatását előírja a 62/2011 VM rendelet, de nagy hangsúlyt kell fektetni a megfelelő fertőtlenítő hatású mosogatószerek használatára. A mosogatószer helyes adagolása elengedhetetlen a kellő hatékonyság elérése érdekében. Tudnunk kell, hogy a mosogatóba mennyi víz kerül, és ahhoz mérten kell kimérni a megfelelő mennyiséget. Ehhez mérőpoharat használjunk! Tartsuk be a fertőtlenítőszer behatási idejét is! A mosogatási utasítást is célszerű úgy kiírni, hogy már a víz mennyiséghez van igazítva.

Nagygyörgyné Bartók Adrienn (vezető tanácsadó, HACCP auditor, szaktanácsadó)