Megéri egyszerre bérelni és bérbe adni

adminisztrátor Dátum Legutoljára frissítve: 2020.02.26

Olvasási idő:


Ez a tartalom 1520 napja jelent meg, lehetséges, hogy az itt szereplő információk már nem aktuálisak. Legfrissebb tartalmainkat itt érheti el.

A személyi jövedelemadóról szóló törvény lehetőséget ad arra, hogy a magánszemély az ingatlan bérbeadásból származó bevételét csökkentse az általa más településen bérbe vett lakás bérleti díjával. Csökkenthető tehát a lakás bérbeadásból származó bevétel, ha a magánszemély közben másik lakást bérel. Tudnunk kell azonban, hogy több szabályra is figyelni kell a kedvezmény jogszerű érvényesítése érdekében.

A személyi jövedelemadóról szóló törvény 17. § (5) bekezdése lehetőséget biztosít arra, hogy a lakás bérbeadás esetén a bérbeadó magánszemély levonja a bérbeadásból származó bevételéből a más településen általa bérbevett lakás ugyanazon évben igazoltan megfizetett bérleti díját.

A bérbeadásból származó bevétel csökkentésének feltételei:
- a bérbe adott és a bérelt lakás nem azonos településen van,
- a bevétel csak az azonos évben megfizetett bérleti díjjal csökkenthető,
- a bérbeadás időtartama meghaladja a 90 napot,
- a lakásbérlés időtartama meghaladja a 90 napot,
- a magánszemély más tevékenységből származó bevételével szemben nem számol el költséget a bérelt lakásra,
- az igazoltan megfizetett bérleti díjat számára még részben sem térítik meg.

Ha a magánszemély az ingatlant kifizetőnek (jellemzően nem magánszemélynek, hanem gazdasági társaságnak) adja bérbe, akkor már év közben élhet ezzel a bevétel csökkentési lehetőséggel. Ilyenkor a magánszemélynek nyilatkozni kell a kifizető felé arról, hogy a bérbeadásból származó jövedelmének megállapításánál figyelembe kívánja venni az általa más településen 90 napot meghaladóan bérelt lakás díját.

A magánszemély nyilatkozata alapján a kifizetőnek nincs adóelőleg megállapítási kötelezettsége, még akkor sem, ha a lakás bérbeadásából az említett szabály alkalmazását követően mégis származik adóköteles jövedelme a bérbeadónak (vagyis a bérbeadás bevétele meghaladja a más településen bérelt lakás bérleti díját). Ilyenkor a jövedelem után az adóelőleget a bérbeadó magánszemélynek kell megállapítania, és a juttatás negyedévét követő hónap 12. napjáig megfizetnie és az éves személyijövedelemadó-bevallásban bevallania.

Érdemes megemlíteni, hogy a bérbevett lakásnak nem kell belföldön lennie, így nem kizárt az sem, hogy valaki a külföldön megfizetett bérleti díjjal csökkentse így a bérbeadásból származó bevételét.