Koronavírus: Az építőiparnak is fájni fog

Unger Zsolt Dátum Legutoljára frissítve: 2020.03.18

Olvasási idő:


Ez a tartalom 1501 napja jelent meg, lehetséges, hogy az itt szereplő információk már nem aktuálisak. Legfrissebb tartalmainkat itt érheti el.

A járvány terjedése számos közvetett és közvetlen hatással jár a gazdaság minden szegmense és minden szereplője számára. Több szakmai szervezethez hasonlóan a Magyar Iparszövetség (OKISZ) is arra készül, hogy felmérje tagjai körében a koronavírus miatt jelentkező ágazati problémákat. Vadász György, a kisvállalkozói érdekképviselet ügyvezető elnöke nyilatkozott a nehézségekről.

A Magyar Iparszövetség széles érdekképviseleti kört fog össze, az országos munkaadói társadalmi szervezetnek 22 területi, illetve szakmai tagszövetség, 2 társult szakmai érdekképviselet a tagja, amelyek mintegy 45-50 ezer munkavállalót foglalkoztató 1800 kis- és középvállalkozást fednek le főleg az ipar és a szolgáltatás területén. A szövetség elnöke úgy látja, hogy a helyzet súlyossága folyamatosan növekszik, így az építőiparnak, a turizmusnak, és a sok, szolgáltatást nyújtó (kis)vállalkozásnak egyaránt segítséget kell adni a járvány miatt várható visszaesés (olykor ellehetetlenülés) enyhítésére, kompenzálására.

Ilyen veszélyhelyzeti szituációban fontos a helyzet precíz felmérése, a későbbi teendők megtervezése és megszervezése okán. Vadász György elmondta, ők már a tagságuktól kérték, hogy mérjék fel saját területükön, hol érzik már most a veszély jeleit, a visszajelzések alapján összeállított előzetes felmérést a március 25-ei elnökségi ülésen értékelik, a javaslatokat pedig az áprilisi elnökségi ülésen véglegesítenék. Az elnök azt is hozzátette, hogy remélhetően a foglalkoztatásban nagy szerepet játszó kkv-szektor a járvány miatt várható átmeneti nehezebb időszakot pozitívan túl tudja majd vészelni. Természetesen az időintervallum előre nem belátható, de éppen ezért is igyekeznek minden érdemleges paramétert előre felmérni, mert nem találgatni, hanem tervezni szeretnének a közeljövőt illetően. 

Az iparszövetség elnöke elmondta, a visszatekintés sem maradt el nemrégiben, a legutóbbi elnökségi ülésükön ugyanis értékelték a tisztújító küldöttgyűléshez kapcsolódóan az érdekképviselet ötéves tevékenységét, egyúttal a magyar gazdaság helyzetét. Egyöntetűen úgy ítélték meg, az országba érkezett befektetések is messzemenően alátámasztják, hogy a magyar gazdaság megfelelő terep a hosszú távú építkezéshez. Most viszont az eddig kedvező makro- és mikrogazdasági környezet biztosította lehetőségek kerültek veszélybe a járvány fokozott terjedése miatt, ezért arra kell törekedni, hogy a várt-jósolt károk hatásait a minimálisra lehessen leredukálni. 

Centenáriumi évről lévén szó, a dolgok felértékelődnek, a Magyar Iparszövetség az idén ünnepli fennállásának 100. évfordulóját, és a vezetőség reméli, ebből az alkalomból pozitív képet tudnak adni a magyar gazdaság, a szövetség helyzetéről, kilátásairól - mondta Vadász György. Ennek egyik záloga lehet a nemrég létrehozott OKISZ Inkubátorház, melynek fő célja olyan támogató környezet megteremtése, amely csökkenti az újonnan alapított, illetve a fiatal, növekedésre képes vállalkozások üzleti kudarcának kockázatát és segíti fejlődésüket, elsősorban életciklusuk kritikus, kezdeti szakaszában. Az Inkubátorház nagyban segíti a vállalkozások működését, teret és szolgáltatásokat nyújtva növekedésükhöz, előmozdítja a gazdaság vérkeringésébe való zökkenőmentes bekapcsolódásukat, információk és szolgáltatások biztosításával ösztönzik az üzleti szolgáltatókkal és a vállalkozásfejlesztési intézményekkel való szorosabb együttműködésüket. (A Projekt az Európai Unió támogatásával, az Új Magyarország Fejlesztési Terv (ÚMFT) keretében, az Európai Regionális Fejlesztési Alap társfinanszírozásával valósult meg.)