Mikor számít biztosítottnak a „kisadózó”

adminisztrátor Dátum Legutoljára frissítve: 2019.11.21

Olvasási idő:


Ez a tartalom 1609 napja jelent meg, lehetséges, hogy az itt szereplő információk már nem aktuálisak. Legfrissebb tartalmainkat itt érheti el.

Kisadózói minőség vagy tételes adó szerinti adóalanyiság akkor jöhet létre, ha a kisadózó vállalkozások tételes adóját választó vállalkozás a bejelentkezéssel egyidejűleg legalább egy természetes személyt kisadózóként bejelent. A biztosítotti jogviszony szempontjából ott van lényeges különbség, hogy a bejelentett kisadózó főállásúnak minősül, vagy sem, illetve a biztosítása a kisadózókénti bejelentéssel egyidejűleg jön létre, vagy nem.

Kisadózónak minősül a kisadózó vállalkozások tételes adóját jogszerűen választó egyéni vállalkozó esetében az egyéni vállalkozó, mint magánszemély, egyéni cég esetén annak tagja, közkereseti társaság, betéti társaság, valamint ügyvédi iroda esetén a társaság, az ügyvédi iroda kisadózóként bejelentett tagja (a kisadózó vállalkozások tételes adójáról és a kisvállalati adóról szóló 2012. évi CXLVII. törvény – a továbbiakban: Katv.).
A Katv. a kisadózók két csoportját különbözteti meg: a főállású kisadózókét és a főállásúnak nem minősülő kisadózókét. A megkülönböztetésnek egyrészt a tételes adó alanya által fizetett adó megállapításánál van jelentősége, mivel az adóalany a nem főállású kisadózók után csak a legalacsonyabb mértékű (25 ezer forint) tételes adó fizetésére kötelezett. Másrészt a megkülönböztetés a kisadózó magánszemély társadalombiztosítási és álláskeresési ellátásokra való jogosultsága szempontjából is relevanciával bír.
 

Hogyan lesz valaki kisadózó?

A tételes adó szerinti adóalanyiság csak akkor jöhet létre – az egyéb törvényi feltételek megléte mellett –, ha a kisadózó vállalkozások tételes adóját választó vállalkozás a bejelentkezéssel egyidejűleg legalább egy természetes személyt kisadózóként bejelent [Katv. 7. § (4) bek].
Ez a szabály az egyéni vállalkozói nyilvántartásban szereplő egyéni vállalkozó esetén és a Katv. alapján egyéni vállalkozónak minősülő, de az egyéni vállalkozói nyilvántartásban nem szereplő magánszemély (például egyéni ügyvéd, önálló bírósági végrehajtó vagy egyéni szabadalmi ügyvivő) esetén azt jelenti, hogy a természetes személynek az adóalanyiság választásakor saját magát kell kisadózóként bejelentenie.
Egy gazdasági társaságnak a vezető tisztségviselői feladatokat nem munkaviszony keretében ellátó, a kisadózó vállalkozással megbízási jogviszonyban álló és a személyes közreműködésre köteles tagokat kell kisadózóként bejelentenie. Ez azt jelenti, hogy a kisadózó vállalkozás tevékenységében a betéti társaság, közkereseti társaság kisadózóként be nem jelentett tagja kizárólag munkaviszony keretében működhet közre, és e szabálynak a megsértésével a kisadózó vállalkozás tevékenységében részt vevő tag közreműködését be nem jelentett alkalmazott foglalkoztatásának kell tekinteni.

Fentieken túl az adóalanynak a bejelentkezéskor nyilatkoznia kell arról is, hogy a bejelentett kisadózó a Katv. alapján főállásúnak minősül, vagy sem, illetve a biztosítása a kisadózókénti bejelentéssel egyidejűleg jön létre, vagy nem. Emellett az adóalany nyilatkozatot tehet arról is, hogy a főállású kisadózó után a magasabb összegű tételes adó (75 ezer forint) megfizetését választja.
A bejelentkezést követően a vállalkozás köteles továbbá minden olyan változást is bejelenteni – a változás bekövetkezésétől számított 15 napon belül az állami adóhatóság által erre a célra rendszeresített nyomtatványon –, amely a kisadózó már bejelentett minősítését (főállású vagy nem főállású) érinti. Az egyéni vállalkozók nyilvántartásában szereplő természetes személyek ezt a bejelentést a ’T101E nyomtatványon, a Katv. alapján egyéni vállalkozónak minősülő, de az egyéni vállalkozók nyilvántartásában nem szereplő természetes személyek pedig (például az egyéni ügyvéd, egyéni közjegyző, az egyéni önálló bírósági végrehajtó, az egyéni szabadalmi ügyvivő, az egyéni állatorvos) a ’T101 jelű nyomtatványon tehetik meg. Az ügyvédi irodának a ’T201 adatlapon, az egyéni cégnek, a kizárólag magánszemély taggal rendelkező közkereseti társaságnak és betéti társaságnak a ’T201T adatlapon kell a bejelentést megtenniük.
 
Mikor számít biztosítottnak a kisadózó?
A főállású kisadózó a Katv. szerint biztosítottnak minősül.
Ennek megfelelően és a társadalombiztosítás ellátásaira és a magánnyugdíjra jogosultakról, valamint e szolgáltatások fedezetéről szóló 1997. évi LXXX. törvényben (a továbbiakban: Tbj.) és a foglalkoztatás elősegítéséről és a munkanélküliek ellátásáról szóló 1991. évi IV. törvényben meghatározott valamennyi ellátásra jogosultságot szerezhet. Ezen ellátások számításának alapja havi 98.100 forint, magasabb összegű tételes adó fizetése esetén 164.000 forint.
A nem főállású kisadózó ugyanakkor e jogállása alapján nem tekinthető biztosítottnak a Tbj. alkalmazásakor.
Ennek megfelelően a nem főállású kisadózó e jogviszonya alapján társadalombiztosítási ellátásra (például egészségügyi szolgáltatásra, társadalombiztosítási saját jogú vagy hozzátartozói nyugellátásra) sem szerezhet jogosultságot. A nem főállású kisadózó e jogviszonyára tekintettel továbbá nem szerez jogosultságot a foglalkoztatás elősegítéséről és a munkanélküliek ellátásáról szóló 1991. évi IV. törvényben szabályozott álláskeresési ellátásra (álláskeresési járadékra, nyugdíj előtti álláskeresési segélyre vagy költségtérítésre) sem.
 
dr. Kiss Mariann
 
(Cikkünk teljes szövegét az Adózási Módszertani Szemle októberi számában olvashatják)